پنجاه و ششمین کلمه سواء: نقش و تاثيرگزاري سيره رضوي در ارتباطات ميان فرهنگي

مهر ۲۷, ۱۳۹۹ | | کرسی ها و همایش ها، کلمه سواء، نشست های تخصصی |

به گزارش هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان نشست تخصصی  « نقش و تأثیرگزاری سیره رضوی در ارتباطات میان فرهنگی» با حضور حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه(زید عزّه) در تاریخ 23 مهرماه ماه ساعت18:30 به صورت مجازی برگزار گردید.

حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه (زید عزه) در ابتدای نشست علمی، ارتباطات میان فرهنگی را اینگونه تعریف کردند:«مجموعه آداب و رسوم، اندیشه، هنر و شیوه زندگی که در تجربه تاریخی اقوام شکل می گیرد و قابل انتقال به نسل های بعدی است»

ایشان در اهمیت و جایگاه ارتباطات میان فرهنگی اظهار داشتند: بخش عمده ای از زندگی ما در ارتباط با دیگران است و حیات اجتماعی انسان بدون برقراری ارتباط امکان پذیر نیست و میل به برقراری ارتباط با دیگران یک امر فطری و طبیعی است.

وی در ادامه نشست فرمودند: شیوه برقراری ارتباط به دو صورت کلامی و غیرکلامی است و ارتباط کلامی به دو شیوه گفتاری و نوشتاری می باشد.

عضو هيئت علمي پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي، ارتباطات میان فرهنگی را به دو گونه دانستند و فرمودند: ارتباطات درون فرهنگی که ارتباط میان افراد در فرهنگ خاص است و ارتباط میان فرهنگی که ارتباط میان افراد با فرهنگ های مختلف است.

ایشان در بخش دوم نشست به بررسی زمان زندگی حضرت رضا (علیه السلام) پرداختند و اظهار داشتند: امام رضا (علیه السلام) در زمان ولایتعهدی در خراسان با فرهنگ های گوناگون مواجه بودند و از جمله مؤلفه های مهم و مؤثر در ارتباطات میان فرهنگی، اخلاق است و بازخوانی زندگی آن حضرت و تأمل در گفتار و منش ایشان گویای این مطلب است.

حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه (زید عزه)، دلائل اهمیت اخلاق از منظر قرآن را اینگونه برشمردند:

 1. تزکیه هدف بعثت پیامبران؛
 2. اخلاق نیکو ملاک مدح پیامبران؛
 3. اخلاق نیکو رمز موفقیت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله)؛
 4. فلاح و رستگاری در پرتوی تزکیه.

ایشان نیت، خلوص، نسبت آگاهی بخشی و بصیرت دهی را از مولفه های لازم در ملاحظات اخلاقی ذکر کردند و برای هریک از آنها به تشریح روایاتی از حضرت رضا (علیه السلام) پرداختند.

حجت الاسلام دکتر علیرضا آل بویه در بخش پایانی نشست علمی به ذکر ارکان ملاحظات اخلاقی ارتباط گر پرداختند که عبارتند از: خیرخواهی، مخاطب شناسی، صداقت، حسن اخلاق، توجه به حقوق دیگران، رعایت عدالت و انصاف، رعایت سطح فهم مخاطب، همدردی و همدلی، توجه به کرامت مخاطب و احترام به او.

لازم به ذکر است این نشست علمی به پرسش و پاسخ به پایان رسید.

رزومه علمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیرضا آل بویه(زید عزّه)

سوابق تحصیلی

 • اشتغال به دروس سطح حوزه 1358-1367
 • اشتغال به دروس خارج فقه و اصول 1367-1377
 • کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی 1374
 • دکتری مدرّسی معارف اسلامی گرایش اخلاق 1390

حوزه مطالعاتی و تخصص : فلسفه اخلاق و اخلاق کاربردی و حرفه ای

عضویت در :

 • عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
 • عضو شورای عالی پژوهش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

تألیفات:

 • سقط جنین از منظر اخلاقی نظریه اخلاقی کانت
نوشتن یک دیدگاه