پنجاه و چهارمین کلمه سواء: امام حسین(ع)، گوهر جاودانه ادیان

مهر ۲۱, ۱۳۹۹ | | کرسی ها و همایش ها، کلمه سواء، نشست های تخصصی |

به گزارش هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان نشست تخصصی  « امام حسین علیه السلام گوهر جاودانه ادیان» با حضور دکتر آنتوان بارا (زید عزّه) در تاریخ 16 مهرماه ساعت15:30 به صورت مجازی برگزار گردید.

دکتر آنتوان بارا در ابتدای این نشست با بیان این نکته که قیام عاشورا بزرگترین حماسه اسلام است که نقش آفرین آن امام حسین علیه السلام می باشند در مقام ذکر اهداف و انگیزه های آن حضرت پرداختند و فرمودند:

با مراجعه به سخنان آن حضرت در می یابیم که ایشان انگیزه و هدف خود از قیام را امر به معروف و نهی از منکر و اصلاح امت جد خود مطرح کرده اند و هدف ایشان احیای آموزه های دینی است که به فراموشی سپرده شده بود.

این پژوهشگر مسیحی اظهار داشتند: همراهی اهل بیت آن حضرت در این سفر الهام الهی بود زیرا در غیر این صورت صدای کربلا در کربلا می ماند و وقایع آن توسط دشمنان تحریف می شد.

مولف کتاب «حسین علیه السلام در اندیشه مسیحیت» فرمودند: امام حسین علیه السلام برای اینکه عقاید اسلامی به نحو صحیح به نسل های آینده برسد از بیعت با یزید امتناع کردند و اگر حضرت زینب (سلام الله علیها) نبود مقصود امام حسین علیه السلام محقق نمی شد و همانگونه که اسلام محمدی الحدوث و حسینی البقاء است همچنین باید گفت: نهضت امام حسین علیه السلام نیز حسینی الحدوث و زینبی البقاء است و از جمله وظایف حضرت زینب سلام الله علیها حفظ جان امام سجاد علیه السلام بود و تنها کسی که می توانست حامل رسالت امام حسین علیه السلام باشد حضرت زینب سلام الله علیها بود چراکه ایشان پیام این رسالت را به اجتماعات مردمی می رساند و در خطاب به یزید، اینگونه فرمودند: این مکر و حیله تو را کوچک می شمارم.

دکتر آنتوان بارا تصریح کردند: حضرت زینب سلام الله علیها پیام امام حسین علیه السلام را پویا نگه داشتند و در این زمینه کتابی تألیف نمودم به نام « زینب علیها السلام فریاد رسالت اسلام» و در آن اثبات نموده ام که حضرت زینب پیام کربلا را حفظ کردند.

وی فرمودند: نهضت امام حسین علیه السلام را هیچ کسی در هیچ ادیانی به وجود نیاورده است و امام درصدد آن بودند که دین به صورت ناب به دست نسل های آینده برسد.

ایشان در بخش پایانی سخنان خود فرمودند: در پیاده روی اربعین و در حرم امام حسین علیه السلام قصیده ای سرودم بدین معنی: ای یزید برخیز و ببین 20 میلیون جمعیت در حرم امام حسین علیه السلام به زیارت آمده اند درحالیکه قبر یزید مخروبه ای بیش نیست.

لازم به ذکر است این نشست با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

نوشتن یک دیدگاه