پنجاه و سومین کلمه سواء: نقش عزاداري امام حسين عليه السلام در تربيت فرهنگي جامعه غرب

مهر ۵, ۱۳۹۹ | | کرسی ها و همایش ها، کلمه سواء، نشست های تخصصی |

به گزارش هیئت اندیشه ورز اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان نشست علمی  « نقش عزاداری امام حسین علیه السلام در تربیت فرهنگی جامعه غرب» با حضور حجت الاسلام سید محمد علی خادمی(زید عزّه) با 25سال سابقه تبلیغ در آمریکا و اروپا، در تاریخ 9 مهرماه ساعت18:30 به صورت مجازی برگزار گردید.

حجت الاسلام خادمی در ابتدای جلسه و در راستای تبیین عظمت جایگاه امام حسین علیه السلام به ذکر روایتی از امام صادق علیه السلام پرداختند که حضرت می فرمایند:

«مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ الْخَيْرَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ حُبَّ الْحُسَيْنِ ع وَ حُبَّ زِيَارَتِهِ وَ مَنْ أَرَادَ اللَّهُ بِهِ السُّوءَ قَذَفَ فِي قَلْبِهِ بُغْضَ الْحُسَيْنِ وَ بُغْضَ زِيَارَتِهِ.هر کس که خدا خیر خواه او باشد، محبت امام حسین علیه السلام و شوق زیارتش را در دل او می اندازد، و هر کس که خدا بدخواه او باشد، کینه و بغض زیارت امام حسین علیه السلام را در دل او می نهد.»

 این مبلغ بین الملل که 25 سال سابقه تبلیغ در آمریکا و اروپا را دارد در ادامه نشست اظهار داشتند: در جهان غرب با توجه به اینکه مردم در مادیات غرق هستند اما دلهای آنها به محبت امام حسین علیه السلام مجذوب است و ارادت خاصی به حضرت دارند.

ایشان در بیان تجارب تبلیغی خود فرمودند: در کشور برزیل فردی بلحاظ مالی از تمکن خوبی برخوردار بود و با توجه به اینکه به دین مسیحیت گرایش داشت اما چندین سال در ایام اربعین در کربلا حضور داشت و در جمع عزاداری های حضرت سید الشهدا علیه السلام شرکت می کرد.

ایشان بیان داشتند: در اروپا و در کشور سوئد فردی که از فرزندان محمدرضا شاه بود در جلسات عزاداری امام حسین علیه السلام شرکت می کرد و به عزاداری می پرداخت.

استاد حوزه علمیه اظهار داشتند: رئیس حزب توده که اعتقادی به خدا ندارند در یکی از جلسات عزاداری حضرت سید الشهداء علیه السلام، شرکت می کرد و به عزاداری برای حضرت می پرداخت و گاهی در مراسمات، افرادی حاضر می شدند که زبان عربی را متوجه نمی شدند و با این وجود در جلسات عزاداری شرکت می کردند و می گفتند: ما با توجه به اینکه زبان عربی را متوجه نمی شویم اما نسبت به حضرت اظهار ارادت و عشق داریم.

وی تصریح داشتند: در اروپا شیعه و اهل سنت در شب های محرم حاضر می شدند و به عزاداری می پرداختند.

حجت الاسلام خادمی در بخش پایانی سخنان خود فرمودند: فقط یک گروه از اظهار محبت به مقام و جایگاه امام حسین علیه السلام محروم می باشند و آنها افرادی هستند که آلوده به گناه شدند و از رحمت الهی مأیوس می باشند.

لازم به ذکر است بخش پایانی نشست به پرسش و پاسخ اختصاص داده شد و حاضرین در نشست از تجارب تبلیغی این مبلغ بین الملل استفاده کردند.

رزومه علمی حجت الاسلام و المسلمین سید محمد علی خادمی  (زید عزّه)

تحصیلات حوزوی

                شركت در دروس خارج آيت الله شيخ جواد تبريزي و آيت الله وحيد خراساني

  تألیفات

  •  مؤلف كتاب “فقه الاحاديث امام رضا و ابنائه الكرام:” در 6 جلد و به عنوان كتاب سال خراسان رضوي معرفي شد.
  • -مؤلف كتاب ” فقه امام موسي كاظم” در 5 جلد و چاپ آن از طرف آستان قدس رضوي
  • – مؤلف كتاب “الرسائل في الوقف” و چاپ آن از طرف آستان قدس رضوي  
نوشتن یک دیدگاه