چاپ شماره اول (پاییز و زمستان) دوفصلنامه اسلام و ارتباطات میان فرهنگی

بهمن ۱۵, ۱۳۹۸ | | آثار پژوهشی |

حوزه‌های‌ علمیه‌ باید با برنامه‌ریزی‌ و نگرش‌ جهانی‌ به‌ دین‌ اسلام‌، نظرات‌ دین‌ مبین‌ اسلام‌ را در مسایل‌ مختلف‌ مطرح‌ نمایند. چنین‌ نگرشی‌ به‌ دین‌ اسلام‌ موجب‌ آمادگی‌ حوزه‌های‌ علمیه‌ در سطح‌ جهانی‌ برای‌ پاسخگویی‌ به‌ شبهات‌ و همچنین‌ محاوره‌ و گفت‌وگو با دیگر ادیان‌ می شود.

بیانات مقام معظم رهبری در میان هیأت اعزامی به اجلاس هزاره ادیان در نیویورک؛ 19/6/79

      با عنایت خدواند متعال و باتوجه به منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)، به همت معاونت پژوهش حوزه علمیه خراسان، مجوز دوفصلنامه «اسلام و ارتباطات میان‌فرهنگی» از سوی وزارت فرهنگی و ارشاد اسلامی در تاریخ 17/04/1398 به شماره 85484 صادر گردید. امید است در جوار ملکوتی امام هشتم، حضرت علی‌بن‌موسی الرضا (ع) در گفتگو و تعامل علمی با ادیان، مذاهب، ملل، فرهنگ ها و جوامع بشری، توفیق تداوم داشته باشیم.

دنیای معاصر‌، دنیای ارتباطات است و با توسعۀ هرچه بیشتر دانش‌های مبتنی بر فضای مجازی، محدودیت‌های مرزهای فیزیکی کشورها از میان برداشته شده و ارتباطات و پیامدهای فرهنگی آن بیش از پیش زمینۀ بروز و ظهور یافته است. در این فضا، وظیفۀ صاحبان خرد و اندیشه در ادیان و مذاهب مختلف این است که با استفاده از بستر تعاملی به وجود آمده هر چه بیشتر به گفتگو و تعامل دربارۀ مسائل و مشکلات خود‌، به‌ویژه درزمینۀ دین و مذهب بپردازند و با گسترش فرهنگ و اندیشۀ اسلامی، از خشونت و جنگ و درگیری بپرهیزند.

      در این میان سازمان‌های مختلف که در حوزۀ مسائل فرهنگی و اجتماعی فعالیت می‌کنند، با بهر‌ه‌گیری از این فرصت طلایی همواره در راستای گسترش ارتباطات و توسعۀ مرزهای فکری و فرهنگی خود می‌کوشند. حوزۀ علمیه نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز علمی و پژوهشی در جهان اسلام باید همواره به دنبال برقراری ارتباط مفید و مؤثر با دنیای پیرامون خود و صاحبان اندیشه در ادیان و فرق و مذاهب باشد و در فضایی کاملاً علمی و پژوهشی به طرح مباحث مهم بین ادیان و مذاهب پرداخته و به سئوالات و شبهات در این زمینه پاسخ دهد. در همین راستا حوزۀ علمیۀ خراسان به‌منظور برطرف کردن خلاء آموزشی و پژوهشی مورد‌نیاز در گفتگوهای بین الادیانی و میان فرهنگی و تربیت صاحب‌نظران خبره در زمینۀ مباحث اسلام و ادیان و ارتباطات میان فرهنگی از میان طلاب و اساتید  علاقمند به این‌گونه مباحث، «هیئت اندیشه‌ورز اسلام‌، ادیان و ارتباطات میان‌فرهنگی» را در سال 1397 تأسیس نمود.

      این هیئت فعالیت‌های مهمی را در راستای تأمین اهداف مذکور برنامه‌ریزی کرده است که از جمله مهم‌ترین آنها انتشار دوفصلنامۀ علمی_تخصصی «اسلام و ارتباطات میان‌فرهنگی» در این حوزه است تا از این طریق فرصتی برای پرورش و نشر ایده‌ها و نظریات مؤثر در بحث اسلام و ارتباطات میان‌فرهنگی فراهم آمده و پژوهشگران و صاحب‌نظران این شاخه از دانش بتوانند ضمن به اشتراک گذاشتن دیدگاه‌های خود، به نقد و بررسی نظریات رقیب بپردازند.

    هدف عمده و اصلی از انتشار نشریۀ «اسلام و ارتباطات میان‌فرهنگی» آشنایی نسل جوان با مبانی و اصول اسلام و تشیع و تقویت روحیۀ پژوهش‌گری در طلاب حوزۀ علمیه در تمام سطوح، به‌ویژه سطوح تخصصی در حوزۀ گفتگوی ادیان و مذاهب و ارتباطات میان‌فرهنگی است.

از دیگر اهداف مهمی که در این دوفصلنامه به دنبال آن هستیم‌، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد‌:

ترویج گفتمان انقلاب اسلامی در عرصۀ بین‌الملل؛
آشنائی طلاب با ادیان و کیفیت ارتباط با ادیان مختلف؛
ایجاد انگیزۀ تبلیغی در عرصۀ بین‌الملل و جهانی‌سازی اسلام؛
هدایت طلاب مستعد و علاقمند در حوزۀ ارتباطات میان‌فرهنگی؛
تربیت طلاب پژوهش‌گر در حوزۀ گفتگوی ادیان و الگوسازی روابط میان‌فرهنگی؛
ایجاد روحیه و دغدغۀ پژوهشی برای تولید مقالات در عرصۀ الگوی اسلامی ارتباطات فرهنگی؛
کمک گرفتن از ظرفیّت مدارس حوزه‌های علمیه و معاونت‌های پژوهشی مدارس در این امر خطیر.

در همین راستا و برای دست یافتن به اهداف بالا محورهای زیر مهم‌ترین محورهای فصلنامه را تشکیل می‌‌دهند:

  1. تبیین پیام مقام معظم (‌حفظه الله تعالی‌) در نوع رویکرد جهانی اسلام؛
  2. اسلام و جهانی‌سازی؛
  3. نقد اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی؛
  4. ارائۀ الگوی صحیح اسلامی در ارتباطات میان‌فرهنگی؛
  5. مطالعات اسلامی در غرب؛
  6. گفتگوی ادیان و مذاهب در فضایی کاملاً علمی و پژوهشی؛
  7. بررسی تطبیقی مبانی اسلام و دیگر ادیان و مبانی شیعه و دیگر فرق و مذاهب.

از تمام صاحب‌نظران‌، اندیشمندان‌، پژوهشگران‌، اساتید‌، طلاب و دانشجویان به‌ویژه رشته‌های تاریخ‌، ادیان‌، و مذاهب درخواست می‌کنیم با ارسال مقالات علمی خود به سامانۀ پذیرش مقالات فصلنامه به نشانی    IRC.Journals.HozehKh.com ما را یاری دهند.

در پایان و همزمان با انتشار نخستین شماره از این دوفصلنامه از همۀ کسانی که در آماده‌سازی‌، داوری‌، ارزیابی‌، اصلاح، ویراستاری و صفحه‌آرایی مقالات ما را یاری رساندند، تقدیر و تشکر می‌کنیم. همچنین از همۀ مسئولان و دست‌اندرکارانی که در مراحل أخذ مجوز زحمات زیادی را متحمل شدند به‌ویژه حضرت آیةالله سید مصباح عاملی‌، مدیر محترم مرکز مدیریت حوزه‌های علمیۀ خراسان بزرگ و حجة الاسلام کندری‌، معاون محترم پژوهشی مرکز مدیریت‌ حوزه علمیه خراسان،  فاضل محترم جناب آقای حصاری، مدیر ترویج و گسترش پژوهش، و تمام اعضای هیئت تحریریه سپاس به عمل آورده و امیدواریم در ادامۀ این مسیر هرچه بیشتر بتوانیم در راستای تحقق اهداف تعیین شده، گام برداریم.

نوشتن یک دیدگاه